Loreta Praha

Restaurování posledních dveří ve Staré klenotnici Lorety úspěšně dokončeno

Restaurování posledních dveří ve Staré klenotnici Lorety úspěšně dokončeno

Na konci roku 2024 byla dokončena VIII. etapa restaurování mobiliáře Staré klenotnice – poslední kované barokní dveře, spojující druhou a třetí místnost historické klenotnice v přízemí průčelní budovy. Prostor je zatím nepřístupný, ale usilovně pracujeme na tom, aby se brzy otevřel návštěvníkům.

 

V listopadu r. 2024 byly dokončeny práce na restaurování třetích barokních dveří v interiéru Staré klenotnice. V tomto roce se podařilo realizovat již 8. etapu restaurování unikátního souboru původního mobiliáře Staré klenotnice pražské Lorety. Jde o barokní skříně z r. 1702, upravované na konci 19. století, a také troje původní barokní kované dveře. Plánovaná celková rehabilitace zmíněných prostor umožní v budoucnu zpřístupnění těchto působivých částí interiéru pražské Lorety veřejnosti  a vystavení vybraných děl pokladu v původním uspořádání, což nepochybně několikanásobně zvýší autentičnost prezentace této výjimečné sbírky votivních darů. 

Tyto poslední kované dveře byly do klenotnice přidány až r. 1704, aby se posílilo zabezpečení prostoru. Jsou čistě kovové, bez dřevěných částí a obsahují zvláštní bezpečenostní prvky, které byly ve své době velmi progresivní. Popis dveří z restaurátorské zprávy: "Jedná se o dveře železné kované konstrukce osazené plechovými pláty a pásnicemi a na zadní straně cínovaným kováním. Pásnice jsou osazeny na křídlo dveří pomocí kovaných nýtů a jsou rozmístěny na ploše křídla šikmo křížem a jsou natřeny černým nátěrem. V prostoru mezi pásnicemi jsou pomocí kovaných nýtů umístěny velké tepané cínované rozety. Plechové pláty jsou vzájemně spojeny nýtováním a celek je poté pomocí nýtů kotven ke kované pásnicové konstrukci křídla dveří. Součástí konstrukce křídel jsou na obou křídlech vodorovné pásnice na konci stočené tak, aby tvořily závěs křídel. Levé křídlo zadní strany dveří je osazeno trojicí barokních krabicových kovaných zámků. Zámky jsou umístěny nad sebou ve spodní a horní části křídla jsou zámky shodného tvaru a velikosti, ve středové části je umístěn zámek rozměrově objemnější. Povrch zámků je cínovaný. Pravé křídlo dveří je osazeno horní pérovou zástrčí s táhlem a spodní posuvnou zástrčí. Obě zástrče jsou železné a jsou povrchově cínované. Ve střední části pravého křídla je osazena pomocí šroubu a nýtů kryt kozlíku opory zástrčí zámku, která je částí sekané rýhováním zdobené rozety. Závěsy dveří jsou nasazené na šestici kovaných trnů osazených v kamenném ostění. Trny nesoucí závěsy jsou železné s černým nátěrem. Na vnějším rámu obou křídel jsou na straně ostění uchyceny kované výběžky, které pří zavření dveří do ostění zabraňují jejich vypáčení. Násilné překonání takto provedené konstrukce dveří je obtížné a došlo by při něm k nevratnému poškození dveří. Zde je nutné dobře střežit klíč od zámku před ztrátou."

datace: před r. 1704

restaurovali:  David a Robert Ritschelovi 

Práce na VIII. etapě restaurování mobiliáře Staré klenotnice proběhly za finančního přispění Ministerstva kultury ČR 
v rámci Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví.