Loreta Praha

Obraz loretánského bratrstva na výstavě "Petr Brandl – příběh bohéma"

Obraz loretánského bratrstva na výstavě

Na výstavu Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně (20.10.2023 – 11.22024) byl zapůjčen obraz Svatá Rodina vysvobozuje duše z očistce, který Brandl vytvořil pro loretánské bratrstvo Ježíš, Marie, Josef.

Výstava po více než padesáti letech přiblíží dílo nejvýznamnějšího umělce barokního umění v Čechách ⁠–⁠ Petra Brandla(1668 Praha ⁠–⁠ 1735 Kutná Hora). Představí jeho monumentální oltářní plátna, která jsou pro účel této výstavy restaurována, dále portrétní tvorbu a námětově velice zajímavé žánrové malby. Diváci také prvně zhlédnou Brandlova nově objevená díla.

Výstava je koncipována jako vyprávění dvou paralelních příběhů: děl malíře a jeho života. Právě umělcův život, k němuž máme četné archivní doklady, je i pro dnešního diváka pozoruhodný nejen bohémským a revoltujícím způsobem, ale lze v něm najít zajímavé kontexty s problémy dnešní doby ⁠–⁠ Brandl byl celoživotním dlužníkem, neboť se zhlédl v životním stylu šlechty a luxusu, který si chtěl také dopřát. Dluhy jej však několikrát dostaly do vězení. I z toho důvodu se mu nevyhnuly soudní spory o výživné s manželkou Helenou. Problémy měl Brandl také s objednavateli děl, neboť často nedodržoval smluvní podmínky. Malířův nevázaný život proto inspiroval současnou divadelní hru Tři ženy a zamilovaný lovec, která bude uvedena spolu s výstavou (soubor Geisslers Hofcomoedianten).

To však nic nemění na tom, že Brandl byl nejlépe placeným umělcem své doby, a to zřejmě i z důvodu velice osobitého a originálního stylu a malířského rukopisu, u něhož můžeme vypozorovat jisté paralely s Rembrandtovou malbou. Rentgenové snímky a makrofotografie Brandlových děl, které výstavu doplní, tak dají návštěvníkovi nahlédnout do útrob jeho malby. (text NGP)

Kurátorka: Andrea Steckerová

Provincie kapucínů v ČR zapůjčila na výstavu pozoruhodný obraz z mistrova raného období, P. Marie s Ježíškem a sv. Josefem vysvobozují duše z očistce. Malba je aktuálně vystavena v zadním chóru klášterního kostela.